sapikivid juhend – põhjused, sümptomid ja ravivõimalused

Mis see on?

Sapikivid on kivikesi nagu saaste, mis võib selle sees tekkida sapipõie. Sapipõie on kott, mis kogub sapiga, et vedelik voolab maksa soolestikus läbi sapiteede. Sapp on vedelik, mis on valmistatud osaliselt aidata seedimist. Soolad sapiga oleks lihtsam seedida rasva. Sapp sisaldab ka mõningaid jääkaineid kaasa kolesterooli ja bilirubiini (tekib, kui vana punalibled hävitatakse) .; Sapikivid moodustavad sapipõies, kui kolesterooli või bilirubiini osakesed hakkavad klastri koos tahkeks ühekordne. Kivi kasvab suur kui sapi vedelik peseb selle üle, palju nagu pärl vormid sees auster .; Enamiku ajast, sapikivid ei põhjusta mingeid sümptomeid või probleeme. Väike sapikivid võivad lahkuda sapipõie ja selle äravool kanalid, siis minestavad keha läbi soolte .; Sapikivid võivad põhjustada sümptomeid, kui nad takerduda kitsa sapipõie või kanalid, mis tühjendab sapipõie. Pärast sööki, eriti sööki kõrge rasva, õhukesed lihased seina sapipõie pigistada, et aidata vabastada sapi sooled. Kui sapipõie pigistab vastu sapikivide või kui sapikivide blokeerib vedeliku äravool kergesti, see võib olla väga valulik .; Tõsisemad probleemid võivad areneda kui sapikivide satub äravoolu-kanalite, kuid ei tee seda kogu aeg, et sooled. Sel juhul kivi võib põhjustada ummistus kogunemise sapp sapipõies või maksa. Kuna seedetraktis bakteritega saastunud, blokeeritud vedeliku võib viia väga tõsise infektsiooni. Kui sapikivide kaebab on madalamal äravool kanalid, siis saab ka blokeerida drenaaž seedeensüüme kõhunääre. See võib kaasa tuua kõhunäärmepõletik (pankreatiit) .; Sapikivid on väga levinud. Nad esinevad 1 out of 5 naiste vanus 60 ja nad on poole ühist meestel. Sapikivid esineb sagedamini eakad inimesed, kes on ülekaalulised, ja inimesed, kes kaalus ootamatult. Samuti on suurem tõenäosus, et tekivad naised, kes on kokku puutunud ekstra östrogeeni nende eluea jooksul, lastes mitmikrasedust, võttes rasestumisvastaseid tablette, või võtab hormoonasendusravi menopausi .; Sümptomid; Kaheksakümmend protsenti inimeste sapikivid ei ole mingeid sümptomeid ja ei vaja ravi. Kui sapikivid põhjustavad sümptomid, siis võib tekkida; Kõhuvalu, tavaliselt kõrge kõhus ja rohkem paremal pool. Valu võib kiirguda selga. Valu sapikivid saab olema püsiv või minna ja minna. See võib kesta 15 minutit kuni mitu tundi iga kord, kui see esineb .; Tundlikkus kõrge rasvasisaldusega toiduga. Rasvad vallandada sapipõie lepingu ja võib halvendada teie valu .; Röhitsus, gaas, iiveldus või üldine isu vähenemist.

Sümptomid

Kaheksakümmend protsenti inimeste sapikivid ei ole mingeid sümptomeid ja ei vaja ravi. Kui sapikivid põhjustavad sümptomid, siis võib tekkida; Kõhuvalu, tavaliselt kõrge kõhus ja rohkem paremal pool. Valu võib kiirguda selga. Valu sapikivid saab olema püsiv või minna ja minna. See võib kesta 15 minutit kuni mitu tundi iga kord, kui see esineb .; Tundlikkus kõrge rasvasisaldusega toiduga. Rasvad vallandada sapipõie lepingu ja võib halvendada teie valu .; Röhitsus, gaas, iiveldus või üldine isu vähenemist.

diagnoos

Enamik sapikivid ei näita üles regulaarselt röntgen, kuid nad on näinud lihtsalt ultraheli. Sapikivid on väga levinud, kuid ei põhjusta sümptomeid enamik inimesi. Kui teil on sümptomid, mis ei ole väga tüüpiline sapikivid, isegi kui teil on leitud, et on sapikivid on ultraheli või kompuutertomograafia (CT) skaneerimist, see võib olla raske oma arstile teada, kui kivid põhjustavad sümptomid.

Kui kaua see kestab?

Väiksemad sapikivid mõnikord hõljuvad välja sapipõie oma erituvad organismist roojaga. Sapikivide rünnakud ka saab rahuneda oma kui tüütu kivid minema seisukoha sapipõie. Kuid enamik inimesi kelle sapikivid põhjustavad sümptomid vajavad kirurgilist sekkumist ravida probleemi ning jätkab sümptomitena kuni sapipõie eemaldatakse. Isegi kui sapikivide rünnaku laheneb omal sümptomid naaseb kahe aasta jooksul umbes kaks kolmest ravimata inimest.

Kuidas seda vältida tervisliku seisundi

Siis on vähem tõenäoline sapikivide kui te ei muutuks ülekaaluliseks. Kui oled Dieter, püüda vältida dieeti, et kaotate kaalu väga kiiresti, nagu toitumine piiratud vähem kui 500 kalorit päevas.

Kuidas ravida seda tervisliku seisundi

Sapikivid vaja ravi vaid juhul, kui nad põhjustavad sümptomeid.

Kui külastada arsti

Kui sa tead, et sul on sapikivid ühendust oma arstiga, kui teil tekivad

prognoos

Kirurgiline ravi sapikivide on väga tõhus. Enamikul patsientidest sümptomid taanduvad täielikult ja eemale. Sapipõie ei ole vaja elundite ja enamik inimesi ei märka mingeid seedetrakti muutused pärast see eemaldatakse. Üksikutel juhtudel, kõhuvalu või kõhulahtisus arenema peale sapipõie eemaldamist ja täiendavat ravi või muutused toitumises vajatakse.